KATARAKT CERRAHİSİ

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Katarakt göz içindeki merceğin saydamlığını yitirmesidir. Görme bulanıklığı belli bir seviyeye geldiğinde tedavi edilmelidir.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1885″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Katarakt orta yaş üstü kişilerde görülen bir göz hastalığı olmakla beraber;

 • Şeker Hastalarında
 • Yeni doğan bebeklerde
 • Göze gelen fiziksel darbeler sonucu
 • Uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımı sağlayan kişilerde de görülmektedir.

Katarakt belirtileri;

 • Okuma zorluğu
 • Görmede yavaş yavaş azalma
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Çift görme
 • Renklerde soluklaşma ve sararma
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi
 • Gece görüşünde bozukluk

Kataraktın tedavi şekli cerrahi yöntemdir. İlaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir.İlerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur. Katarakt cerrahisi yöntemi, lazerle yapılan, dikişsiz ameliyat olarak bilinen FAKO yöntemidir.Fako yöntemi ile saydamlığını yitirmiş göz içi merceği ultrason ile eritilir ve yerine katlanabilir göz içi lensi yerleştirilir.Katarakt ameliyatı esnasında özel bir sıvı olan Viscoelastik Jel kullanılır. Bu jel ile doğal merceğin gözün diğer tabakalarından zarar verilmeden ayrılması sağlanır. Her hastaya özel olmakla beraber tek kullanımlıktır. Katarakt ameliyatı, ameliyathane koşullarında ve özel ameliyat mikroskoplarıyla uygulanır. Çoğu zaman damla anestezisiyle, bıçaksız, ağrısız, dikişsiz yapılır ve hasta aynı gün evine dönmektedir. Bir gözün ameliyatı yaklaşık 10 dakika da tamamlanır.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1886″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

oru ve Cevaplarla Katarakt ve Cerrahisi

Kataraktın belirtileri nelerdir? Yaşlanmanın kaçınılmaz sonu olan katarakt, göz merceğinde oluşan bulanıklıktır. Halk dilinde perde denilen katarakt genellikle yaşlanmanın etkisiyle oluşur. Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet, göz kamaşması, çift görme, okuma zorluğu, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma veya sararma, gözlük numaralarının sık değişmesi gibi yakınmalar ile hekime başvurulur.

Ameliyat için kullanılacak merceğe nasıl karar veriliyor? Katarakt ameliyatlarında kullanılan bütün mercekler aynı özelliğe sahip değildir. Göz içine yerleştirilen yapay mercek, kişinin yaşamı boyunca gözün içinde varlığını sürdürür. Katarakt ameliyatı öncesi mercek seçimi tüm hayatınızı etkileyecek bir karar olduğundan hekiminizin tavsiyesini önemseyerek karar vermeniz gereken bir durumdur.

Göz içi merceklerinin özellikleri nelerdir? Katarakt ameliyatlarında kullanılan mercekleri üç gruba ayırabiliriz.

İlk gruptaki Monofokal dediğimiz tek odaklı mercekler ile hasta uzağı görür ancak yakını görmek için örneğin, kitap, gazete okumak için yakın gözlüğü takmak zorundadır.

İkinci gruptaki mercekler ise yakın ve uzak olmak üzere iki odaklı  Bifokal merceklerdir;hasta hem yakını hem de uzağı gözlüksüz görür ancak orta mesafe dediğimiz yani 40 cm ile 2 metre arasında kalan mesafe net görülemez.

Akıllı Lensler dediğimiz Trifokal mercekler ise  üç odaklıdır ve bu sorunu çözen merceklerdir. Bu mercek takıldığında, hasta gözlüksüz olarak uzağı, yakını ve ara mesafeyi (40 cm ile 2 metre arasındaki mesafe) iyi görebilir.

Trifokal merceklerin diğer merceklerden farkı nedir? Trifokal göz içi lensleri uzağı ve yakını iyi görmeyi sağlarken aynı zamanda orta mesafede de iyi bir görüş sağlamak amacıyla geliştirilmiş lenslerdir. Orta mesafe dediğimiz; bilgisayar kullanım mesafesi,  televizyon izleme  mesafesi, mutfak tezgahına erişim mesafesi  gibi görme kalitesinin önemli olması gereken  mesafelerde görüş, üç odaklı merceklerde nettir.

Merceğin UV  koruma özelliği, gözlerinizi güneş  ışınlarının zararlı etkilerinden koruyarak yaşa bağlı oluşacak hastalıklardan korur.