EXCİMER LASER, LASIK, TPRK

GÖZ LAZER TEDAVİLERİ HAKKINDA TÜM MERAK ETTİKLERİNİZ; Excimer Laser, LASIK, No Touch Laser (TPRK)

Lasik İçin Uygunmusunuz? Lasik olmaya karar verdikten sonra​ki ilk adım​,​ bu konuda bir hekime başvurmaktır. Hekiminiz operasyon için uygun olup olmadığınızı anlayabilmek için sizi bir dizi testten geçirir. Bu testlerden birisi de, kornea tomografisidir. Kornea tomografisinde korneanızın yapısı ve şekli 3 boyutlu olarak gözlenir.​ Kornea ​yapınızın bu işlem için uygun olup olmadığı belirlenir.

Göz kuruluğu, ​göz kapağı sorunları, çok ince kornea ​yapısı, kornea ​üzerinde eski nedbe dokusu varlığı gibi nedenlerle hasta bu tedavi türlerine uygun olmayabilir. Yine​, glokom, katarakt, retina​ sorunlarının varlığında, hekiminiz ameliyat için uygun olmadığınıza karar verebilir.

SIK SORULAN SORULAR

Lasik ya da No Touch Laser (TransPRK) için uygun olup olmadığımız nasıl anlaşılır? Operasyona uygunluğun araştırılması için bir dizi testten geçilmesi gerekir. Kornea şekli ve kornea kalınlığı ölçülür. Hastada mevcut başka bir göz hastalığı (göz tansiyonu, katarakt vb.) olup olmadığına bakılır.

Neden randevudan ve operasyondan önce kontak lenslerimi kullanamıyorum? Kontak lensler korneanın doğal yuvarlaklığını değiştirebilir. Bu değişim de yapılan ölçümleri etkileyerek yanlış sonuçlar elde edilmesine yol açabilir. Bu nedenle lenslerin randevuda, ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrası kontrol randevusunda kullanılmaması gerekir.

Ameliyat sırasında gözümü kıpırdatırsam ne olur? Lazer cihazı, son teknoloji ürünü aktif infra-red çok yönlü göz takip sistemi içerir. Bu sistem gözün en ufak hareketine bile duyarlıdır. Göz hareket ettiğinde lazerin de gözü takip ederek doğru noktayı etkilemesini sağlar.

Operasyonların herhangi bir riski var mıdır? Her ameliyatta olduğu gibi bu operasyonların da ​riskleri vardır. Ancak bu risk​ler​ çok düşük​ oranda gerçekleşir.

Operasyon sonrasında nelere dikkat etmeliyiz? Ne kadar süre işten izin almalıyız? LASIK yapıldığında, ameliyat günü ve ertesi gün olmak üzere 2 gün izin almak yeterlidir. Dinlenmek ve olası bir ​infeksiyon riskine karşı verilen damlaları düzenli kullanmak çok önemlidir. Gözleri ovuşturmamak, ​kalabalık ortamlardan uzak durmak gerekir. İlk günler bulanık görüş oluş​sa da gün geçtikçe görüntünüz daha da netleşecektir. İlk haftalarda yeni görüşünüze alışırken konsantrasyon düşüklüğü ve çabuk yorulma hissedebilirsiniz.​ No Touch Laser (Trans-PRK) sonrasında ise hastanın 4 gün süreyle dinlenmesi gerekir. Bu uygulamada, görüş netliği LASIK’e göre daha yavaş gelişir.

Operasyondan ne kadar sonra araba kullanabiliriz? LASIK sonrasında hastanın ertesi günkü kontrol randevusuna kadar ​ve No Touch Laser (Trans-PRK) sonrasında ise 4 gün süreyle ​araba kullanmaması önerilir. Doktor durumunuzu kontrol ettikten sonra size gereken süreyi söyleyebilir. Genellikle hastanın görüşünden rahat olduğu, dışarıda parlak ışıkta rahatsız olmadığı, mesafe ve hızları tahlil edebildiği zaman araba kullanması önerilir.